1 günde Hüseyin Çağlayan’ın 16 senesini yaşamak.. - womenist.net 

1 günde Hüseyin Çağlayan’ın 16 senesini yaşamak..

Dünya O'nu Hussein Chalayan olarak tanıyor. Bu sene ülkemizde Vogue’un radyo reklamlarıyla sayesinde O'nun sesini, ismini duymayan kalmadı.

None Kimi ‘kim bu garip aksanlı adam’ dedi; kimi O’nun ‘Bence Vogue’ deyişiyle dalga geçti; kimi ise – ki bence bu azınlık – O’nun ağzından ‘moda’yı dinlemeye doyamadı, bir kez daha O’na hayran oldu...

O, 1970 Lefkoşa doğumlu, 8 yaşından beri İngiltere’de yaşayan bir Kıbrıs Türk’ü.  1993 senesinde Londra’daki Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu’ndan mezun olup, 1994 senesinde kendi markasını kurdu.  1999 ve 2000 senelerinde İngiltere’de 2 kez ‘Yılın Tasarımcısı’ seçildi.  

O sadece bir moda tasarımcısı değil.  O koleksiyonlarında kıyafetlerden çok daha fazlasını barındıran bir sanatçı.  O modayla tarihi, antropolojiyi, felsefeyi ve teknolojiyi dahice harmanlayıp, koleksiyon temaları ve fütüristik tasarımlarıyla her sezon moda dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.  Hayranım O’na...

Hayranlığımı pekiştirmek ve 16 senelik kariyerinde yaptıklarını yakından görmek için İstanbul Modern’de ki Hussein Chalayan sergisine gittim.  İstanbul Moda Akademisi (IMA) ve Londra Design Museum işbirliğiyle gerçekleşen sergide Hussein Chalayan’ın 1994 ile 2010 yılları arasındaki koleksiyonları, enstalasyon ve filmleri bir araya gelmiş.

None Sergiye gitmeden göreceğim için en çok heyecanlandığım parçalar: 2001 Kış ‘Sözlerden Sonra’ koleksiyonundaki eteğe dönüşen sehpa, 2008 Kış ‘Havadan’ koleksiyonundaki 15,000 LED ışıktan oluşan elbise, 2008 İlkbahar/Yaz ‘Okumalar’ koleksiyonundaki üzerindeki 200’den fazla hareketli kırmızı lazer ışklarıyla adeta bir ışık şöleni sunan elbiseydi.

None Sergide en çok etkilendiğim anlardan biri de 2003 Kış ‘Ambimorfik’ koleksiyonunundaki etnik doğu anadolu kostümünün adım adım transformasyona uğrayıp modernleşmesini yakından görmek oldu.

2007 İlkbahar/Yaz ‘Yüz On Bir’ defilesini orada, Hussein Chalayan’ın dünyasında, dvd’den izlemek ve koleksiyonundaki havacılıkta kullanılan malzemelerden yapılan, uzaktan kumanda ile form değiştiren elbiseyi görmek benim için serginin tepe noktasıydı.

None Tek kelime ile süper bir sergiydi.  İçeriden çıkmak istemedim.  Bir değil iki tur attım.  Sindirdim.  1 günde O’nun 16 senesini yaşamak, yarattıklarını yakından görmek, inanılmaz bir deneyimdi.

24 Ekim’e kadar süren bu sergiye mutlak ama mutlak gidilmeli; Hussein Chalayan’ın nasıl bir yetenek olduğuna yakından şahit olunmalı; O’nunla, yaptıkları ve yapacaklarıyla gurur duyulmalı...

Erkeklerin Giymeyi Derhal Bırakması Gereken 10 Şey!

Erkekler nasıl giyinmeli ve artık neleri giymekten vazgeçmeliler?

Erkeklerin Giymeyi Derhal Bırakması Gereken 10 Şey!

10 - Hasta edici darlıkta takım elbiseler!
Dapdar pantolonlara sahip, kısa paçalı takım elbiseler, takım elbise değildir arkadaşlar. Kadınların takım ...

Erkeklerin Giymeyi Derhal Bırakması Gereken 10 Şey! Devamını Oku >>

Yorum Yapın!